• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

ÖzgeçmişPROF.DR. MUSTAFA TURAN

1959 yılında Karaman’da doğan Mustafa TURAN, İlk ve Orta öğrenimini Karaman’da tamamladıktan sonra Ankara Yüksek Öğretmen Okulu öğrencisi olarak A.Ü. İlahiyat Fakültesi Felsefe-Kelam Bölümü’nden 1982 yılında mezun oldu.

1983 yılında A.Ü. Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nde Araştırma görevlisi olarak göreve başladı. 1984 yılında Yüksek Lisans ve 1990 yılında da Doktorasını tamamladı.

1992 yılında İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü’ne Yardımcı Doçent olarak atandı. 1995 Yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’ne geçti.

1998 yılında Doçentlik unvanını aldı.

2003 yılında Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalı’na atandı.

2004 yılında Profesör oldu.

Görev yaptığı üniversitelerde akademik faaliyetlerinin yanı sıra idari görevlerde bulundu.

Atatürk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Muhabir Üyeliği; Yayın-Çalışma Grubu Üyeliği ve Bilim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. Çeşitli komisyonlarda görev aldı.

Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde görev yaptı.

Halen Gazi Üniversitesinden ayrılarak yeni kurulan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde görev yapmakta olup, Türk İstiklal Harbi, Yakınçağ Osmanlı Dış Politikası, Tarih Felsefesi, Türkiye’nin Jeopolitiği gibi konularda Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora dersleri vermektedir.

Tez danışmanlıkları ve projelerinin yanı sıra Yakınçağ Osmanlı Tarihi, Milli Mücadele Tarihi ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi konularda yazılmış kitap, makale ve bildirileri bulunmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

 


__________________________________________________________________